Kredyt konsolidacyjny nie jest dany kredytobiorcy, który zadłuża się bez monitorowania zdolności kredytowej i po prostu traci płynność budżetu domowego. To raczej forma restrukturyzacji dostępna klientom świadomym ekonomicznie, pragnącym lepiej zarządzać spłatą różnorodnego zadłużenia. Konsolidacji nie można traktować, jak ostatecznego ratunku. Z jakiego powodu?
Dlaczego otrzymujesz gorsze oferty konsolidacji kredytów?
Dane z porównywarki kredytów konsolidacyjnych nie zawsze zgadzają się z rzeczywistą propozycją bankowości detalicznej. Dlaczego? Kredytobiorca może potrzebować kredytu konsolidacyjnego po znaczącym pogorszeniu wskaźników spłaty zadłużenia, a banki nie podejmują ryzyka obsługi ryzykownych klientów. Porównywarki kredytów konsolidacyjnych podają najczęściej propozycje oprocentowania, kiedy kredytobiorca charakteryzuje się właściwą punktacją w BIK, a do tego nie posiada żadnych opóźnień w spłacie. To najczęściej duże zaskoczenie dla kredytobiorców. Z tego właśnie powodu restrukturyzacja zadłużenia przez konsolidację nie jest ostateczną deską ratunku, a jedynie pośrednim wsparciem, kiedy dysponujesz dalej efektywnym budżetem. Konsolidacja obniża ratę, przywraca płynność, optymalizuje koszty przelewów i ściąga z kredytobiorcy odpowiedzialność za kontakt z każdą marką pożyczkową oddzielnie. Zamknięcie zadłużenia następuje automatycznie z pełnym potwierdzeniem.
Czy bank zamknie każde zadłużenie w konsolidacji?
Wysoka zdolność kredytowa umożliwia przeprowadzenie konsolidacji bez wnoszenia zabezpieczeń majątkowych do umowy, co jest ogromnym plusem. Kwota konsolidacji dostępna bez zgody małżonka również wchodzi w grę, ale to najczęściej w granicach 20-30 000 złotych. Banki dają bardziej zadłużonym kredytobiorcom o sporych dochodach pewien bufor bezpieczeństwa. Opłacalność konsolidacji zależy od tego, czy bank w ogóle podejmie się zamknięcia posiadanego przez ciebie zadłużenia. Nie zawsze dochodzi do uregulowania pożyczek pozabankowych, czy niektórych rodzajów kredytów krótkoterminowych. Banki różnią się regulaminami konsolidacji, limitami kart kredytowych. Niewiele banków obsługuje chwilówki. Dbaj o zdolność kredytową. Pozytywna ułatwi ci restrukturyzację wielu długów konsumpcyjnych.